Проблема лікування та реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи, а також створення для них інклюзивного середовища — одне з невирішених на сьогодні питань у сфері медицини, освіти та соціального забезпечення. Дитяча інвалідність в Україні, згідно статистики МОЗ, представлена на 60–70% саме такими патологіями. При цьому саме ДЦП є найпоширенішим захворюванням.
Причини та прояви ДЦП
ДЦП — це хвороба центральної нервової системи, що виникає внаслідок органічного ураження одного або кількох відділів головного мозку. Для неї характерний прояв ряду особливостей:
- ДЦП розвивається в перинатальному періоді (з 22 повного тижня внутрішньоутробного розвитку плода й по 7-й день включно після народження дитини);
- найчастіше виникають порушення, які стосуються рухової активності, але може порушуватися й координація рухів, функції зору, слуху, мови, психіки тощо;
- крім перерахованих вище симптомів, можуть спостерігатися й такі характерні ознаки ДЦП, як патологічний м’язовий тонус, ЗПР, неконтрольовані рухи, судоми, труднощі з ковтанням, емоційні та інші проблеми;
- хвороба ДЦП є хронічною й не прогресує з часом. Іноді фахівці говорять про «помилкову прогресію», коли стан хворої дитини погіршується з дорослішанням. Але насправді це відбувається через те, що стають явними приховані патології й приєднуються вторинні ускладнення;
- прояви ДЦП залежать від ступеня ураження нервової системи, своєчасності та адекватності лікування, подальшої реабілітації та багатьох інших факторів, у тому числі й індивідуальних особливостей дитини.
Прояви ДЦП можуть бути від ледь помітних до повної інвалідизації дитини. Причин, що викликають параліч, може бути безліч, але їх об’єднують у три великі групи, пов’язані з:
- патологіями перебігу вагітності;
- ускладненими пологами;
- першими тижнями життя новонародженого.
Найбільш вразливими перед ДЦП є недоношені діти (в Україні їх народжується понад 20 тис. щорічно). І чим менший термін гестації, тим вища ймовірність, що через незрілість органів та їхніх систем постраждає від гіпоксії головний мозок. Ситуація ускладнюється відсутністю спеціального сучасного обладнання в перинатальних центрах і дитячих лікарнях, необхідного для виходжування таких дітей. Ризик ДЦП підвищує вагітність великим плодом, неправильне його положення, передлежання плаценти або її передчасне відшарування, вузький таз матері, резус конфлікт, стрімкі пологи або їх медикаментозна стимуляція, лікарські помилки при допомозі породіллі тощо.
Розрізняють такі форми ДЦП, як:
- спастична диплегія (параліч рук та ніг);
- подвійна геміплегія (важка форма ДЦП, яка веде до ригідності м’язів);
- геміпаретична форма (парез кінцівок правої або лівої сторони);
- гіперкінетична форма (мимовільні рухи);
- атонічно-астатична форма (страждає координація рухів і відчуття балансу, спостерігається атонія м’язів).
ДЦП може проявлятися і у вигляді мінімальних мозкових дисфункцій — неврологічних порушень, млявості або гіперактивності, підвищеної збудливості, стомлюваності, непосидючості, головних болів, тиків.
Особливості реабілітації дітей з ДЦП
Всупереч поширеності захворювання, багато людей мають про нього неправильне уявлення. Чи можна вилікувати ДЦП? Відповідь однозначна — дитячий церебральний параліч не лікується. Адже неможливо усунути стани, пов’язані з пошкодженням різних ділянок головного мозку на ранніх стадіях його розвитку.
Завдяки своєчасному застосуванню різних методів фізичної, медикаментозної, соціальної реабілітації наслідки пошкоджень можна компенсувати в різній мірі (іноді в дуже значній). Мета реабілітації дітей з ДЦП — соціалізація в суспільстві, розвиток різних навичок, поліпшення якості життя.
Як зрозуміти, що у дитини ДЦП? Діагноз встановлює дитячий лікар-невролог на основі огляду дитини, вивчення анамнезу, проведення різних досліджень. Ступінь і терміни появи симптомів ДЦП у дитини до року залежать від локалізації ушкоджень головного мозку та їхньої тяжкості. За наявності важких уражень перші ознаки ДЦП можна спостерігати вже після народження. При легкій формі паралічу в дітей його симптоми з’являються поступово протягом першого року життя і пізніше, тому так важливо їх не пропустити.
Своєчасна комплексна реабілітація при ДЦП дозволить максимально ефективно компенсувати пошкодження. Мозок дитини раннього віку стрімко розвивається і відрізняється неймовірною пластичністю в плані компенсації порушених функцій. Реабілітаційні програми передбачають фізіотерапевтичний, медикаментозний, психологічний, особистісний та соціальний вплив на дітей.
Лікувальна фізкультура є одним з найважливіших засобів фізичної реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи. Мета ЛФК при ДЦП — розвиток м’язів, зниження їхнього гіпертонусу, покращення координації рухів, здатності до довільного гальмування, збільшення амплітуди рухів у суглобах тощо. Заняття ЛФК сприяють покращенню навчання дітей, формуванню в них навичок самообслуговування, елементів трудової діяльності тощо.
Методика ЛФК при ДЦП базується на таких принципах:
- регулярність;
- систематичність і безперервність занять ЛФК;
- індивідуальний підхід;
- врахування локалізації уражень та тяжкості хвороби;
- врахування віку дитини, рівня психічного й фізичного розвитку
Чим раніше почати фізичну реабілітацію при ДЦП, тим кращих результатів можна досягти. При важких формах захворювання збереження поточного стану дитини (відсутність помилкового прогресування хвороби) вже є хорошим результатом. Існує величезна кількість методик ЛФК та обладнання для фізичної реабілітації дітей з ДЦП, які успішно застосовуються при дитячому церебральному паралічі. Їхній вибір і час проведення визначає фахівець.
Обладнання для створення інклюзивного простору
У результаті замовчування проблем дітей з ДЦП та відсутності фінансування, життєвий простір виявився повністю непристосованим під їхні потреби. На сьогоднішній день в освітній та інших сферах заговорили про інклюзію — таку організацію навчання та життєдіяльності, за якої всі діти, незалежно від стану здоров’я та інших особливостей, включаються в загальну систему. При цьому не дитина повинна пристосовуватися до системи, а система до неї. З цією метою увага приділяється створенню спеціального освітнього середовища.
Для підвищення ефективності занять ЛФК як одного з популярних методів фізичної реабілітації при ДЦП необхідно різноманітне обладнання. Воно може використовуватися в різних освітніх і реабілітаційних установах, інклюзивно-ресурсних центрах та для занять ЛФК в домашніх умовах. В інтернет-магазині «Інклюзія» можна купити такі види обладнання для фізичної реабілітації дітей з ДЦП:
- різні види балансирів;
- гойдалки;
- поручні для відновлення навичок ходьби;
- спеціалізовані шведські стінки для інвалідів;
- тренажери для розробки м’язів і суглобів рук і ніг;
- бруси;
- сходи;
- реабілітаційні комплекси;
- системи пасивного руху тощо.
Ми є офіційними постачальниками обладнання для ЛФК та для фізичної реабілітації після ДЦП відомих брендів. Купити його у нас можна за цінами від виробників. Воно дозволить ефективно виконувати різні комплекси ЛФК з метою поліпшення стану здоров’я дітей та підлітків. За необхідності у нас можна отримати консультації фахівців, що стосуються вибору обладнання. Ми робимо все для того, щоб дати дітям шанс на повноцінне життя!