Одна із важливих складових формування інклюзивного суспільства — доступна освіта. Адже кожна дитина має право на якісну освіту, можливість добиватися успіхів у навчанні та адаптуватися в суспільстві. Тому освітні заклади повинні сприяти цьому, впровадивши реформи, та постійно вдосконалюючи програму навчання, інтерпретуючи її для всіх дітей. Інклюзивна освіта для сліпих і слабозрячих дітей має враховувати ряд особливостей і потреб учнів та забезпечувати процес навчання за допомогою спеціальних пристроїв та літератури. 

До спеціальних пристроїв інклюзивної освіти дітей з вадами зору відносять:

Зір відіграє важливу роль у формуванні предметного значення слів, образному мисленні, простоті наслідування прикладу. Тому окрім вивчення базових уроків і предметів потрібно також сприяти адаптації дітей з вадами зору у шкільному побуті. Наприклад: навчити їх мити руки, зробити зручним процес обідньої перерви, зробити доступними ігри, та багато іншого. 

Інклюзія сліпих дітей - це правило, а не виняток. Що потрібно знати батькам і вчителям

Початок відвідування школи чи дошкільних закладів є важливим кроком як для дітей так і для батьків. Перші переживання батьків: щодо самостійності дитини (адже до школи найчастіше дітей виховують в умовах “гіперопіки”); адаптація її в колективі з великою кількістю нових знайомих; страх болючого досвіду переживання дитини через відмінності від інших дітей. Тому, підготуватися до навчального процесу потрібно заздалегідь, щоб уникнути непорозумінь, пов'язаних зі школою та емоційних травм для дитини. 

П’ять важливих кроків батьків до навчання дитини у школі:

  1. Виберіть навчальний заклад. Вибір навчального закладу — це п'ятдесят відсотків успіху адаптації вашої дитини. Тому надавати перевагу лише ближнім школам біля дому, не найкраща стратегія. Потрібно заздалегідь дослідити переваги та недоліки навчального закладу, адже деколи невраховані дрібниці в дизайні школи чи особливості педагогічного складу можуть завдавати зайвих незручностей вашій дитині, яких краще усунути на початковому відборі.

  2. Поспілкуйтеся з директором школи, органами управління освіти, вчителями. Керівники освітнього закладу, органи управління, це ті до кого ви можете звернутися за гарантією комфорту в процесі навчання як дитини так і вчителів. Педагогам потрібно донести, що для них означає інклюзія сліпої дитини (більше самовіддачі та зосередженості), і де вони можуть шукати допомогу при виникненні труднощів (у директора, асистента, батьків тощо).

  3. Відкритий діалог з батьками однокласників дитини. Надання батькам зрячих дітей інформації про проблеми та особливості вашої дитини стане мостом порозуміння, між батьками. Без цієї інформації батькам буде важче навчити правилам поведінки своїх дітей. Також є можливість страху батьків, що їхнім дітям приділятиметься менше уваги. Такі інформативні зустрічі допоможуть усім побачити в інклюзії користь для своїх дітей, від виховання толерантності, емпатії і отриманого життєвого досвіду.

  4. Готовність до компромісу. Певні обмеження і зміни (у розпорядку дня дитини), які будуть застосовуватись вчителями для її швидшої адаптації у класі без вашої присутності, можуть дещо лякати. Але прийняття компромісного рішення буде корисним і для вас, і в першу чергу для вашої дитини.

  5. Активна освіта після уроків. Після відвідування школи ваша дитина має продовжувати навчатися вдома, це вселяє впевненість на уроках, і спрощує процес розуміння дитиною того, що вона може, не зважаючи на слабкий зір чи відсутність зору (а іноді, і завдяки своїй особливості), робити все те, що і однолітки і навіть більше.

Ігри та вправи для слабозрячих і незрячих дітей

Дозвілля дітей з проблемами зору, є важливою складовою розвитку логіки, уяви, дрібної моторики дитини та комунікації. Тому всі ігри адаптовані для незрячих дітей можуть використовуватись усіма (на рівних основах). Головною вимогою до наборів ігор є безпека і легкість у використанні.

До списку найпопулярніших ігор серед дітей та молоді можна віднести:

  • Тактильні хрестики-нулики;

  • Кубик Рубіка та інші головоломки;

  • Фрізбі з сигналом;

  • М’ячі з сигналом;

  • Шахмати і шашки для сліпих;

  • Бінго;

  • Монополія та інші.

Інтернет-магазин “Інклюзія” пропонує лише якісні, а головне безпечні інклюзивні товари для дозвілля і навчання.