ЛФК – це метод лікування, який включає комплекс вправ, що спрямований на покращення фізичного стану пацієнта після певного захворювання, травми чи операції.
Ціль ЛФК:
- відновити попередній рух і можливості організму,
- підвищити тонус,
- запобігти ускладненням,
- скоротити термін лікування,
- підвищити імунітет,
- покращити настрій та допомогти людині повірити у свої сили.
Цей метод лікування відрізняється від всіх інших тим, що хворий активно бере участь у процесі лікування. Від нього залежить отриманий результат і подальші успіхи у реабілітації та одужанні.
Лікувальна фізкультура застосовується у таких випадках:
- при порушенні роботи опорно-рухового апарату
- післяопераційний період
- при захворюваннях неврологічного характеру
- реабілітація після травм
- при серцевих, легеневих хворобах
- при захворюванні травної системи
- для загального зміцнення та оздоровлення організму
Існують протипоказання до призначення ЛФК
Вони діляться на постійні та тимчасові. До постійних відносять тяжкі, незворотні захворювання. Тимчасовими причинами можуть бути гострі періоди захворювання, запальні процеси, кровотечі, больові синдроми, важкий стан хворого.
Зазвичай заняття ЛФК проходять під наглядом спеціаліста. Але отримавши необхідні рекомендації та настанови, лікувальною фізкультурою можна займатись в домашніх умовах. Лікар-реабілітолог чи інструктор з ЛФК зможе підібрати найбільш правильні та ефективні вправи. При цьому потрібно враховувати наступні моменти: характер патології, вік, фізичні можливості, особливості організму.
Стандартний комплекс вправ складається із трьох частин:
⦁ Вступна.
Завданням є підготовити організм до навантаження, підібрати відповідні вправи, стимулювати процеси реабілітації. Тут застосовуються елементарні вправи, такі як: дихальна гімнастика, ходьба, розминка для рук і ніг та ін.
⦁ Основна.
На цьому етапі вправи спрямовані на проблемні зони пацієнта. Основним завданням є відновити функції організму. В комплекс вводять спеціальні вправи та долучають необхідні гімнастичні обладнання та тренажери. Наприклад, для відновлення навичок ходіння буде необхідним поручень, а для відновлення рівноваги, зміцнення м’язів ніг та спини, знадобиться балансуюча дошка.
⦁ Заключна.
Цей період характеризується ліквідацією залишкових функціональних порушень. Використовуються вправи максимального навантаження, зважаючи на вік та можливості пацієнта.
ЛФК для дітей в домашніх умовах
В теперішній час діти ведуть малорухливий спосіб життя. Тому необхідним є те, щоб фізичні навантаження займали важливе місце у їхньому житті. Це один із найосновніших компонентів у лікуванні та профілактиці. Крім стандартних уроків фізкультури в школі чи дитсадку, діти можуть займатись фізкультурою і вдома. Бажано щоб заняття не були примусовими, вправи повинні викликати у них позитивні емоції та зацікавлення. ЛФК може проводитись в ігровій формі.
У комплекс ЛФК входить ранкова гімнастика. Вона сприятливо впливає на організм дитини, підвищує працездатність, виробляє наполегливість та дисциплінованість. Ранкові вправи включають основні рухи, такі як: повороти голови, махи руками, ногами, ходьба, присідання, підскоки. Також додатково можна використовувати, м’ячики, палиці та інший спортивний інвентар.
Для повноцінних занять ЛФК можна облаштувати вдома спортивний куточок. Це стане одним із улюблених місць для ваших діток.
Чудовим варіантом для дітей будь-якого віку є шведська стінка. Це багатофункціональний тренажер, на якому можна виконувати різноманітні вправи для зміцнення всіх груп м’язів, розвитку вестибулярного апарату, профілактики захворювань центральної нервової системи, розумового розвитку та оздоровлення організму в цілому.
Шведська стінка не займає багато місця в кімнаті, є компактною. Додатково її можна укомплектувати різними цікавими елементами: кільця, мотузкова драбина, гірка, канат та ін. Також для безпеки вашого малюка буде необхідним мат.
Перевагою є те, що стінки витримують великі навантаження, тому без жодних проблем, до занять можуть долучатися і дорослі. Дивлячись на приклад батьків, діти будуть займатись ще з більшою охотою та задоволенням.
Гімнастика для дорослих
Фізичне навантаження повинне відповідати віку та статті людини, а також потрібно зважати на стан здоров’я.
У чоловіків зазвичай переважають вправи із силовими навантаженнями, до зарядки можна долучати гантелі. У жінок, зростання навантаження повинно відбуватись поступово. Значна увага приділяється вправам для м’язів спини, живота і тазу. Надається перевага динамічним вправам. Особам, які мають проблеми і здоров’ям чи людям похилого віку, перед заняттями слід проконсультуватись з лікарем.
Під час виконання вправ важливим є контролювати своє самопочуття, звертати увагу на дихання. Лікувальна фізкультура немає виснажувати, а навпаки додавати бадьорості, покращувати настрій. Потрібно пам’ятати, що для того щоб отримати позитивні результати від лікувальної фізкультури, заняття мають бути систематичними та регулярними. Займатись варто в прохолодному, добре провітреному приміщенні, в зручному, легкому одязі та взутті. Після заняття будуть доречними водні процедури.
Крім ЛФК в домашніх умовах, не слід забувати про загартовування, здорове харчування, плавання, прогулянки на свіжому повітрі. Дотримуючись такого способу життя, Ви і Ваші діти будете здоровими і щасливими.
В інтернет-магазині «Інклюзія: реабілітаційне та корекційне обладнання» ви можете отримати консультацію та придбати весь необхідний інвентар для занять ЛФК в домашніх умовах.