Сенсорне та дидактичне обладнання – це той інтерактивний простір, який за думкою експертів з дитячого розвитку та виховання має бути присутнім у кожній дитячі кімнаті. Окрім розважального характеру, обладнання для сенсорної кімнати дає дитині додаткові можливості розвиватися фізично, емоційно та розумово.

Сенсорні кімнати умовно ділять на два типи:

  • Темна сенсорна кімната. Темна кімната, як можна зрозуміти з назви, особлива своїм спокійним приглушеним світлом, з обладнанням, яке створює різнокольорові світлові ефекти. Вона має багато переваг, сприяє релаксації. Також характерними для темної сенсорної кімнати є розслабляючі 3D звуки природи, та імітація відкритого вогню.

  • Світла сенсорна кімната. На відміну від темної кімнати, світла закликає малюків до активних дій. Яскраві кульки у сухих басейнах, кольорові і м'які модульні меблі, крісла-мішки у вигляді величезних фруктів, веселкові гойдалки, тунелі-тренажери – у комплексі складають рай для активних малюків та непосид.

Світла та темна сенсорні кімнати на перший погляд дуже різні, але є те, що їх об'єднує – дидактика. Універсальність дидактичних елементів в дитячих кімнатах полягає у тому що малеча граючись з певними наборами розвиває дрібну моторику, логіку і пам’ять. Корисним є також новий досвід сприйняття предметів різної текстури і форми, для розвитку тактильного відчуття і сенсорної асоціації.

Дидактичні набори і елементи сенсорних кімнат, та їх вплив на розвиток дитини

Дидактика у перекладі означає “той, хто навчає”, тому розробники дидактичних наборів вкладають навчальний зміст навіть у ігри. Майже всі набори мають елементи запозичені зі світових навчальних методик, основним завданням, яких є зробити навчання і розвиток доступним для всіх дітей.

Дидактичні іграшки сприяють розвитку:

  1. Логіки;

  2. Дрібної моторики;

  3. Письма та читання;

  4. Просторової уяви;

  5. Координації рухів;

  6. Математичних здібностей;

  7. Фізичного здоров'я та ін.

Дидактичні ігри можуть бути різними за розміром та за змістом. Якщо наприклад дидактичний набір “Цифри” від ТМ “Альма” може компактно поміститись у тумбі чи у відділі зберігання у середині пуфа, то дидактичний модуль “Черепаха”, який більшість часу буде займати квадратний метр кімнати, може використовуватися, як навчальна методика, як іграшка та як відмінний елемент декору.

Дидактичні модулі, займають особливе місце у дитячих кімнатах, дитсадках, та в ігровій кімнаті в торгових центрах чи в сімейному кафе. Чому? По-перше вони можуть бути вигідно використані як меблі та місця для сидіння. По-друге, більшість із них є як пазл, який можна скласти в величезну конструкцію, якщо проявити кмітливість. По-третє, вони м'які, практичні, кольорові і просто неймовірні елементи дитячої гри, які піднімають настрій як малечі так і дорослим.

Сенсорні кімнати – важливий елемент інклюзії в навчальних закладах

Про чудодійний вплив сенсорної кімнати на емоційний стан дитини ми можемо дізнатися із безлічі прикладів. Тому наявність сенсорної кімнати у дитячих садках та початкових школах просто необхідна, особливо в умовах інклюзії. Сенсорна кімната допомагає у процесі реабілітації дітей з ДЦП, синдромом Дауна та аутизмом. Вона складається з елементів, які сприяють сенсорній інтеграції дитини. Відповідно поки дитина перебуває у сенсорній кімнаті її нервова система отримує інформацію від всіх своїх рецепторів.

Сенсорна терапія направлена на нормалізацію роботи мозку та нервових закінчень. Вона сприяє заспокоєнню, відновленню сил, релаксації. Дитячі тренажери для сенсорних кімнат дозволяють дитині удосконалювати свій фізичний стан.

Використання сенсорної кімнати допомагає дитині з особливими потребами відволіктись від навчального процесу, розслабитись і заспокоїтись. Особливо відчуття спокою та безпеки є важливою складовою життя дітей з аутизмом.

У дітей з ДЦП та неврологічними відхиленнями спостерігається нерозвиненість або слаборозвиненість відчуттів пов'язаних з дотиком. Сенсорна кімната – це те місце, де можна наново розвинути сенсорні відчуття, налагодити комунікації з друзями, розвиватися фізично і розумово. Одним словом кращого рішення для дошкільних навчальних закладів годі і шукати.

Експерти інтернет-магазину “Інклюзія” рекомендують поєднувати елементи як і з світлої кімнати так і з темної. Ми переконані, що оснащення інклюзивної сенсорної кімнати у навчальних закладах – це запорука здорового суспільства з щасливими дітьми.