Ляльковий театр – хто з нас не пробував себе в ролі чарівної феї з тоненьким голоском чи пірата-розбійника, що так загрозливо викрикує? А згадайте, як було весело імпровізувати! Ніколи не знав до кінця, що саме скаже чи як поведеться твій персонаж... Це, мабуть, найцікавіший та найкреативніший для малюків спосіб проведення часу. Атмосфера гри дозволяє поринути у вигадливий світ, творцем якого є саме дитина, без різного роду обмежень, страху, сором’язливості та інших схожих явищ. Тут можна бути ким завгодно, володіти супер силами, рятувати світ, навіть бешкетувати, і взагалі … тобі нічого за це не буде.
Ляльковий театр – лише гра?
Однак, як виявляється, це далеко не просто гра чи веселе проведення часу. Сьогодні ляльковий театр вийшов далеко за ці межі. Усім добре відоме поняття «лялько-терапії», що широко використовується в науково-педагогічній літературі. Вказана терапія сприяє покращенню психологічного здоров’я дитини, її емоційного стану, розвитку спілкування, спостереження, моделювання, що у свою чергу забезпечує вироблення відповідних соціальних навичок, так важливих для дітей з особливими освітніми потребами.
Функції лялькотерапії
Релаксаційна – зняття емоційної напруги, відчуття повної безпеки («це не я, це лялька»);
Комунікативна – розвиток спілкування, встановлення атмосфери взаємної довіри;
Виховна – корегування тих чи інших проявів поведінки, вироблення бажаної поведінки;
Розвиваюча – розвиток пам’яті, уваги, моторики, сприйняття, мовлення тощо;
Навчальна – отримання інформації про оточуюче середовище.
Відомо, що у дітей з особливими потребами в ході традиційного навчання виникають проблеми з втіленням знань у життя. А використання лялькового театру як одного з опосередкованих методів навчання видається простим, ненав’язливим і до того ж ефективним. Дитина практикує монологи та діалоги, вчиться чітко та правильно вимовляти звуки. Лялькова вистава дозволяє дітям відкрито спілкуватись з іншими, вивчати нові ролі та суспільну поведінку у тих чи інших обставинах.
Також, під час гри з ляльками діти відчувають необхідну їм фізичну та психологічну безпеку, що заохочує до самовираження. Це досягається передусім за допомогою ефекту «ширми». Тут можна вільно проявляти агресію чи любов до ляльки, що є самостійною фігурою, не боячись жодного переслідування чи відторгнення, реакції глядачів, чи не соромлячись співати або ж танцювати, в той час як у повсякденному житті дитина б ніколи не наважилась.
Окрім цього, це чудовий спосіб без зайвого та незрозумілого малюкам моралізаторства прищепити такі загальнолюдські цінності як чесність, співчуття, мужність, працелюбність просто відтворивши сцени з так знайомих нам казок.
А давай, я буду…
Існує багато видів лялькового театру: конусний театр, фланелеграф, настільно-площинний, картонний, тіньовий, пластиліновий, театр «п’яти пальчиків» тощо. Який обрати? Все залежить від Вашого настрою та можливостей. Маєте бажання вивчати сьогодні професії? В хід підуть звичайні вирізки з журналів чи спеціально роздруковані зображення, які можна приклеїти на сірники чи інші палички. Чи може ознайомлення з новими казковими героями – саме те? Лише декілька листків фетру, клей та ножиці – і колобок у вас готовий!
Але неодмінним атрибутом будь-якого лялькового театру є ширма (підлогова чи настільна) і, звичайно ж, самі персонажі (ляльки-рукавички, пальчикові ляльки, ляльки на тростинках тощо). Найбільш «емоційними» дітям видаються ляльки-рукавички. Вони зручно одіваються на ручку дитини і ними легко керувати. Що вже казати про великий, ніби справжній ротик ляльки, яка «сама говорить»! Не менш захопливою і важливою є підготовка до «лялькової вистави» - дитина може брати участь у виготовленні декорацій, костюмів, вигадувати нових персонажів тощо. Час, приємно проведений спільно з дорослими, має неабиякий вплив на зміцнення відносин довіри з малюками та пізнання одне одного.
Присутність дитини у такій виставі «від початку - до кінця» не лише розвиває творчість, уяву, спілкування, сприяє самовираженню, розкриває нові таланти, формує правильне вимовляння звуків тощо, а й дає їй можливість відчути себе направду важливою та значимою у цьому світі.