Кількість
|
Вартість
|
||
|
Сенсорна кімната — види, призначення, особливості підбору обладнання
Успішний розвиток дитини в усіх сферах — розумовий, фізичний і емоційний — багато в чому визначається рівнем її сенсорного розвитку. Психологи впевнені, що від того, наскільки добре діти можуть чути, бачити і відчувати, залежить їхня здатність повноцінно сприймати навколишній світ, осмислено діяти й реагувати в різних ситуаціях, вчитися й розвивати інтелект. Сенсорна кімната (кімната психологічного розвантаження) — це спеціальне релаксаційне приміщення, оснащене різноманітними стимуляторами, які впливають на органи чуття — слух, зір, вестибулярний апарат дитини.
У багатьох сучасних реабілітаційних центрах, а також деяких дитячих садках Києва та інших міст України є таке обладнання. Воно абсолютно незамінне для всіх діток, особливо для дітей із ДЦП та з обмеженими можливостями.
Інтернет-магазин реабілітаційного та корекційного обладнання «Інклюзія» представляє на сторінках свого каталогу вражаючий вибір сенсорних кімнат і всілякого оснащення для них, включаючи сенсорні ігри та іграшки для дітей. Яскраві, цікаві й безпечні елементи кімнати психологічного розвантаження, які можна купити за доступними цінами від виробника, впливають на всі органи чуття дітей, створюючи позитивний настрій, заряджаючи енергією, навчаючи й заспокоюючи.
Сенсорна кімната — види впливу
Сенсорна кімната, залежно від мети терапії, може бути оснащена елементами для активації фізичних процесів і органів чуття, або ж для релаксації й заспокоєння. Але в обох випадках до неї пред’являються загальні вимоги й умови:
- плавні лінії без гострих кутів;
- відмінна шумоізоляція;
- комфортний температурний режим.
Сенсорне приміщення незмінно створює у своїх відвідувачів позитивний настрій і приносить радісні емоції. Устаткування для сенсорних кімнат здатне надавати безліч видів впливу, що в підсумку приносить позитивні ефекти:
- Емоційні і фізичні сили дітей швидко відновлюються.
- Настрій поліпшується, як і загальне самопочуття.
- Зростає стійкість до стресових ситуацій.
- Відступає хронічна втома.
- Активізуються приховані енергетичні ресурси організму.
- Активізується робота нервової системи й мозкова діяльність.
- Нормалізується сон і покращується його якість.
Сенсорні кімнати, як і обладнання для релаксації, чудово зарекомендували себе як ефективний допоміжний інструмент, що використовується в межах терапії сенсорної інтеграції.
Устаткування для кімнат психологічного розвантаження й сенсомоторної симуляції в дитячих садках і школах
Щоб обладнати кімнату сенсомоторної стимуляції в школі або дошкільному навчальному закладі, виділяють простір, який розбивається на кілька зон:
- Тактильна. Основним її наповненням будуть тактильні настінні панелі, доріжки й килимки, ігрові панно тощо.
- Активна. Цю зону варто обладнати шведськими стінками, підвісними гойдалками, м’ячами, тренажерами, а також доріжками перешкод і спеціальними системами для проведення занять ЛФК.
- Зона відпочинку. Ключовими елементами тут стануть великі м’які блоки, крісла-мішки та крісла-пуфи, обтяжені іграшки, балансири тощо.
Кімната психологічного розвантаження, тобто приміщення для релаксації, зазвичай, включає наступні рекомендовані фахівцями елементи:
- сухий басейн (з підсвічуванням або без нього);
- світловий дощ;
- м’які пуфи;
- світлові колони з бульбашками;
- простора зона релаксації.
У такій комфортній і безпечній зоні дитина може вільно і спокійно досліджувати навколишній простір, наприклад, торкатися до світла, відпочивати й розслаблятися, акумулюючи енергію для подальших занять за партою.
Види і призначення сенсорних кімнат
Сенсорні кімнати, з погляду обладнання та матеріалів, діляться на два види — темні (приміщення для релаксації), світлі (кімната сенсомоторної стимуляції). У таких приміщеннях використовується тактильне і світлове обладнання, а найбільший позитивний ефект досягається, якщо одночасно організувати також ароматерапію і відповідний музичний супровід.
- Темні сенсорні кімнати шляхом використання незвичайних світлових елементів створюють у дітей відчуття присутності в чарівному світі, комфортному та безпечному. Вони сприяють:
- стабілізації психоемоційного стану;
- заспокоєнню нервової системи;
- звільненню від страхів і агресії;
- відновленню внутрішньої гармонії й душевної рівноваги;
- розвитку легкого і приємного сприйняття світу.
- Світлі сенсорні кімнати виконують багато завдань, але головна для школи й дитячого садка — навчити дітей швидко і правильно реагувати на різні нестандартні ситуації, а також взаємодіяти з усілякими предметами. У таких яскравих, привабливих і незвичайних кімнатах розміщують сухі басейни, батути, м’які об’ємні пуфи, спеціальні м’ячі, гойдалки, тунельні елементи. Активні заняття в таких зонах виконують такі функції:
- заряджають дітей позитивними емоціями;
- забезпечують величезний прилив енергії;
- зберігають і активують цікавість до навчання й розвитку;
- допомагають виявити приховані здібності;
- розвивають музичний слух і покращують сприйняття кольорової палітри.
Не тільки в реабілітаційних центрах, а й у дитячих садках і школах Києва та інших міст України кімнати психологічного розвантаження та сенсомоторної стимуляції не є чимось зайвим, а нагальною необхідністю.