На превеликий жаль, сьогодні життя влаштоване таким чином, що більшість людей щодня піддаються перенапруженню і психологічному стресу. А він, як відомо, має властивість накопичуватися, негативно впливаючи на організм людини. І якщо дорослі ще хоч якось здатні протистояти нервовому виснаженню і депресії, то підростаючому поколінню самостійно з цим ніяк не впоратися. А особливо якщо мова йде про дітей з обмеженими можливостями, про дітвору з ДЦП, про аутистів або про будь-які інші категорії малюків з вадами розвитку. Всім їм в боротьбі зі стресом допоможе сенсорна кімната – спеціальне приміщення, організоване особливим чином і наповнене всілякими стимуляторами, головне призначення яких полягає в їхньому цілющому впливові на органи чуття дитини – ручні рецептори, слух, нюх та зір.

Втім, варто зауважити, що саме поняття «сенсорна кімната» було запроваджено в обіг ще в ті далекі часи відомим італійським лікарем, вченим і педагогом – Марією Монтессорі. На її думку, кімната психологічного розвантаження для дітей – це своєрідне середовище, яке в достатній кількості насичене автодидактичними посібниками для розвитку малюків. У наш же час сенсорна кімната, яку в народі ще називають кімнатою релаксації, – це особливий простір, який, зазвичай, створюється в дитячих садках, школах, лікарнях або в реабілітаційних центрах, як з метою надання розслабляючої і заспокійливої ​​дії, так і для досягнення стимулюючого або тонізуючого ефекту.

Варто зауважити, що сьогодні створення подібного приміщення можна довірити не тільки фахівцям, але і зробити його своїми руками. Головне – правильно підібрати відповідне обладнання, за допомогою якого, впливаючи на органи чуття дитини, вдасться відновити її душевну рівновагу, зміцнити нервову систему або вилікувати психічні захворювання. Але про це трохи пізніше. А поки що зупинимося на основних видах сенсорних кімнат.

 

Сенсорні кімнати психологічного розвантаження для дітей: видове різноманіття

В наш час в дошкільних установах, школах, а також в закладах реабілітаційного типу можна зустріти сенсорні кімнати для дітей, які поділяються в залежності від видів їхньої діяльності. Вони бувають двох типів:

  • активні: головною умовою таких спеціально обладнаних приміщень є наступне: діти, які граються і займаються в них, повинні брати безпосередню активну участь в навчанні і розслабленні;
  • пасивні: їхня основна відмінність – дитина має знаходитися в середовищі, що стимулює її відчуття.

Виходячи з матеріалів і обладнання, що використовується для кімнат психологічного розвантаження, їх класифікуютьна три типи:

  • світлі: такого роду сенсорні кімнати відрізняються яскравістю і незвичністю. А все завдяки сенсорним іграшкам, розміщеним в них. Сухі басейни для активних ігор дітей, гігантські м’ячі, на яких можна стрибати і скакати, різнокольорові пуфи і крісла-мішки для релаксації, сенсорні доріжки для розвитку координації рухів – всі ці іграшки дозволяють не лише домогтися від дитини активного руху, а й навчити її взаємодіяти з предметами, а також адекватно реагувати на всілякі нестандартні ситуації. Активно граючись в сенсорні ігри в подібному середовищі, дітлахи миттєво заряджаються позитивною енергетикою та емоціями. Власне тому, світлі сенсорні кімнати для дітей все частіше обладнують в дитячих садках і школах;
  • темні кімнати психологічного розвантаження: основне завдання таких приміщень – відновлення психоемоційного стану дітей, зняття з них нервового перенапруження. Це досягається за допомогою наступного обладнання: декоративних світлових панелей, дзеркальних сфер, світлових шнурів і штор, м’яких модулів і багатьох інших предметів, здатних заспокоїти дітлахів, позбавити їх від негативних емоцій, повернути їм внутрішню рівновагу, і нарешті, навчити їх самовладанню в боротьбі з агресією. Подібна сенсорна терапія особливо показана дітям з порушеннями зору. А все тому, що яскраві плями світла в темному просторі активізують їхні зорові рецептори, очні м’язи і нервові закінчення, позитивно впливаючи на зір в цілому. А зустріти темні сенсорні кімнати сьогодні можна в школах-інтернатах, де мешкають діти з обмеженими можливостями або малюки з відхиленнями у розвитку;
  • ігрові сенсорні кімнати: їхнє головне призначення полягає в тому, щоб в ігровій формі за допомогою різних сенсорних іграшок познайомити дітей зі всілякими текстурами, формами і поверхнями, а також розвинути дитячу моторику;

Але пам’ятайте: де б не була обладнана сенсорна кімната, будь це дошкільний заклад, школа, лікарня або оздоровчий центр, вона допомагає дитині не тільки захиститися від зовнішнього світу, а й зняти напругу, розслабитися і отримати заряд позитивних емоцій. Втім, щоб цього домогтися, важливо правильно її укомплектувати, відштовхуючись від поставлених цілей.

 

Сенсорні кімнати психологічного розвантаження: для чого вони потрібні?

Перш за все, варто згадати про те, що сьогодні такий інструмент, як сенсорна кімната психологічного розвантаження в своїй роботі з дітьми використовують різні фахівці: від логопедів і лікарів до психологів і корекційних педагогів. А все завдяки тому, що вона сприяє вирішенню наступних завдань:

  • зниженню внутрішньої тривожності у дітей та набуттю ними внутрішньої впевненості в собі;
  • угамуванню болю, що носить хронічний характер;
  • стимуляції ослаблених або погано функціонуючих органів чуття;
  • отриманню позитивних емоцій і створенню підвищеного емоційного фону;
  • зниженню вегето-судинних реакцій або невротичних розладів.

Отже, сенсорні кімнати, створені безпосередньо в дошкільних установах, позитивно позначаються на дітях, які з раннього дитинства піддаються стресу, і обсяг якого в міру їхнього дорослішання тільки накопичується. Саме тому, маючи в дитячому садку сенсорну кімнату для дошкільнят, ви «вбиваєте одразу декількох зайців». А саме:

  • • зменшуєте надлишкову дитячу активність;
  • • допомагаєте дітлахам справлятися з дитячими фобіями і страхами;
  • • стимулюєте розвиток у них дрібної моторики і сенсорної чутливості;
  • • знижуєте стомлюваність малюків, спонукаючи їх до дослідження такого незвіданого навколишнього світу;
  • • допомагаєте їм вирішити проблеми, пов’язані зі сном, якісно покращуючи його.

Що ж стосується наявності кімнат психологічного розвантаження в різних реабілітаційних центрах, то вони є невід’ємною частиною кабінетів психологів, які працюють з дітьми, що страждають на ДЦП, аутизм, а також з тими малюками, можливості яких обмежені. На заняттях з такими дітьми психологи намагаються досягти балансу системи чуттів, використовуючи звукотерапію, світлотерапії, аромотерапію, релаксацію, і навіть сенсорну інтеграцію.

 

Створення світлої або темної сенсорної кімнати: вибір обладнання для неї

Незалежно від того, буде це світла чи темна сенсорна кімната для психологічного розвантаження дітлахів, найважливіше в її організації – вибір загальної системи освітлення і відеопроекцій на стіни та/або на стелю. Так, наприклад, приглушене м’яке світло з панно «зоряне небо» на стелі допоможе відтворити теплу і розслаблюючу обстановку в приміщенні. Що ж стосується вибору обладнання для сенсорної кімнати в Києві або будь-якому іншому місті України, то для світлого ігрового середовища варто купити яскраві і барвисті іграшки, які призначені для активних ігор і занять. Це може бути:

  • сенсорна доріжка: яскрава і різнобарвна, вона обов’язково зацікавить дитину і неодмінно зверне її увагу на себе, спонукаючи її робити на ній різні вправи. Завдяки тому, що подібна доріжка складається з чотирьох елементів, заповнених різними фактурними матеріалами, вона сприяє не тільки розвитку у дітей тактильного сприйняття, але і зняттю у них втоми завдяки активному впливу на їхні нервові закінчення. Крім усього іншого, її використання попереджає розвиток плоскостопості у дітей;
  • сенсорні м’ячики: в сенсорній кімнаті вони потрібні для того, щоб навчити дітей повзати, стрибати і ходити. Найчастіше вони застосовуються в процесі виконання дітлахами різноманітних фізичних вправ, розвиваючи їхній вестибулярний апарат і координацію руху. Крім цього, різнокольорові сенсорні м’ячики використовуються для зміцнення різних груп м’язів;
  • сухий басейн: він не тільки захоплює і розважає дітлахів різного віку, але і розвиває у них спритність, а також моторику. Як правило, в кімнатах психологічного розвантаження таке обладнання використовується з метою дитячої реабілітації.

Для темних сенсорних кімнат варто придбати наступні атрибути:

  • крісло-трансформер: воно підійде не тільки для релаксації, але і для активних ігор. З огляду на те, що всі його частини легенькі, їх можна вільно переставляти і рухати, що напевно сподобається кожній дитині;
  • оптоволоконний пучок бокового або торцевого свічення: подібні елементи допоможуть створити неповторні світлові проекти або цікаві світлові ефекти;
  • світильники: вони, виконані у вигляді хмаринки, кішечки або місяці, дозволять малюкові впоратися з боязню темряви, роблячи його сон більш міцним і спокійним.

Втім, це далеко не повний перелік обладнання для сенсорної кімнати, купити яке можна в інтернет-магазині Inkluzia. У нашому каталозі ви знайдете величезну кількість сенсорних іграшок і атрибутів для дітлахів різного віку. Створіть куточок психологічного розвантаження для дітей в дитячому садку або в школі, замовивши обладнання для нього у нас, і тоді ваші учні неодмінно будуть здорові! А наші фахівці, в разі необхідності, обов'язково допоможуть вам укомплектувати його відповідно до ваших потреб.